Ära ürita teistega konkureerida. Liiga tihti üritame pidada sammu sellega, mida teevad ja ostavad meie sõbrad, naabrid, kolleegid või pereliikmed. Kipume arvama, et kui elame samas piirkonnas, peaksime kulutama samamoodi nagu meie naabrid. Näiteks kui naaber ostab uue auto, tahame meie ka sama.
Kuid tasub meeles pidada, et me ei tea oma naabri tegelikku rahalist olukorda. Isegi kui saame naabriga sama palka, on asjaolusid, mis mõjutavad perekonna rahavoogu. Näiteks võlgade suurus, laste arv või kommunaalarved. Selle asemel, et naabriga võistelda, keskendu enda eesmärkidele ja asjadele, mis on sulle kõige tähtsamad.
Kõike ei saa kontrollida. Seepärast tuleks keskenduda nende asjade kontrollimisele, mis on meie haardeulatuses. Me ei saa kontrollida majanduse käekäiku, kuid saame kontrollida seda, palju säästame, palju kulutame ja mis on meie pikaajalised finantseesmärgid. Me ei saa kontrollida ka aktsiaturgude käekäiku, seega, milleks nende pärast üldsegi muretseda?
Loo eelarve ja järgi seda. Üks hea moodus kulud kontrolli alla saada on luua endale eelarve. Selle järgi näed, kuhu su raha läheb ja see annab ka pisut vabadust oma kulusid planeerida. Kui sa ei tea, kuhu su raha iga kuu kulub, ei ole su rahakoti juhtohjad sinu käes. Eelarve loomisega haaraksid aga kontrolli ja see parandaks oluliselt sinu rahalist positsiooni. Sest kes juhib oma raha käekäiku, juhib ka oma elu.
Alusta säästmisega. Säästmine ei peaks algama sellest, et paned kuu alguses kohe pool palka hoiusele ja siis kuu lõpus avastad, et sul ju läheb seda raha tegelikult vaja elamiseks. Tee algust väikeste summadega ja vaata, mis on sulle võimetekohane. Võid alustada ka 10 euroga kuus, kuid tähtis on, et teed algust säästmisega.
Pane tähele
Häid finantskirjaoskuse raamatuid.
“Rikas isa, vaene isa” Robert Kiyosaki
“The Intelligent Investor” Benjamin Graham
“Think and Grow Rich” Napoleon Hill
“The Richest Man in Babylon” George Samuel Clason
“Rikkaks saamise õpik” Jaak Roosaare
“Your money and Your Brain” Jason Zweig
“A Randow Walk Down Wall Street” Burton Malkiel
“Inc. & Grow Rich!” Cheri S. Hill
Kuidas säästa väikese eelarvega?
Kui eelarve on väike, näib säästmine olevat võimatu. Tegelikult see nii pole, tuleb lihtsalt oma kulutused paremini läbi mõelda.
1) Tee sisseoste targemini. Sisseoste saab targemini teha, kui vaatad mitme poe pakkumisi või otsid internetist soodsamaid valikuid. Parimad pakkumised ei pruugi alati kohe kättesaadavad olla, vaid teinekord tuleb neid ise otsida. Aga kes otsib, see leiab. Kes otsib võimalusi nutikamalt ja väiksemalt kulutada, see leiab ka parima mooduse.